Také vás oslovil moderní trend klíčení semínek a nevíte, jak začít? Není to rozhodně nic složitého, a když to zvládnou děti v některých školách, kde se této zálibě věnují v rámci výuky přírodopisu, anebo v zájmových kroužcích, jistě to zvládnete i vy doma.
Pro začátek můžete vyzkoušet drobounká zrníčka řeřichy, ta nasypete v jedné vrstvě na papírový ubrousek nebo gázu položenou na mělký talířek a několikrát za den stačí semínka pouze vlhčit postřikovačem. Nevyžadují žádnou zvláštní péči a čtvrtý až pátý den můžete sklízet dvoucentimetrové výhonky nabité vitamínem C, vitamíny B, antioxidanty a enzymy. Řeřicha je vynikající na sýrovou nebo luštěninovou pomazánku a prospěšná je po celý rok.
Vyzkoušejte misky
Klíčení řeřichy bývá většinou úspěšné a obvykle každého nabudí k další činnosti. Můžete tomuto procesu pak věnovat více času s vědomím, že děláte něco prospěšného pro své vlastní zdraví.
Již několik let se s úspěchem prodává sada nakličovacích misek ze zdravotně nezávadného akrylátového skla (plexiskla). Je to vynikající pomocník, jestliže s ním nakládáte podle návodu a doporučení zkušených pěstitelů. Výhodou je úspora času a vynaložené námahy v průběhu celého procesu a možnost nechat vyklíčit větší množství a více druhů semínek současně. Misky na klíčení Naklíčeno se pokládají na sebe do obvodového zářezu, jsou opatřeny otvory s tlakovými ventilky, kudy protéká voda do odkapávací spodní nádoby, a v jednotlivých miskách se na vroubkovaném dně udržuje pouze tenká vrstva vody, která je pro klíčení optimální.
Semínka určená na klíčení (nikoli na sadbu v zahradě) se nasypou v jedné vrstvě na dno misek a proplachují studenou vodou dvakrát až čtyřikrát za den. Proplachování je důležité, aby se netvořily plísně. A pokud chcete být úspěšní, zkuste pro začátek fazolky mungo, hnědou čočku, hrách, nebo cizrnu. Později můžete zařadit i náročnější plodiny, např. ječmen, či pšenici špaldu.