Rusky je to chaga ale oficiální název této houby zní rezavec šikmý. Jde o parazitující houbu, které pochází ze sibiřských stepí. Právě zde parazituje na kůře stromů, konkrétně na břízách. Pěstuje se ale i na umělém substrátu, ovšem má příliš dlouhý vývojový cyklus. Většinou se tak využívá spíše divoce rostoucí houby. Houba je oblíbená po celém světě, svůj původ má ale v ruské a původní čínské medicíně. A co všechno se hodí a jak může prospět našemu zdraví?
Má výjimečné schopnosti
Chaga obsahuje celou řadu vitamínů, ale také minerální látky, stopové prvky a bioaktivní sloučeniny, které mají velmi široké spektrum účinků na náš organismus. Antioxidanty v této houbě obsažené pak mají podle četných vědeckých výzkumů schopnost stabilizovat růst nádorů. Navíc detoxikují a vyživují. Působí také jako silný adaptogen a tím pomáhá tělu vyrovnat se stresem. Zároveň působí jako balzám na duši a mysl, zklidňuje je a dodává tělu potřebnou energii.
Čaj z chagy má již dlouho tradici v Čínské, ruské i japonské medicíně. V dávných dobách jej ale znali i v Severní Americe a v Africe. Patří do tradičního léčitelství. Čaj se používal proti rakovině, při zánětech žaludku a na nevolnosti. Pil se ale i prevence pro celkové posílení organismu. Podle tradiční čínské medicíny se houba hodí i při infekčních a nádorových onemocněních, při alergických obtížích, jako detox organismu, skvěle tak působí i na játra a ledviny. Posiluje také srdce, upravuje krevní tlak a snižuje cholesterol v krvi. V rámci podpůrné léčby se pak může pít i při kožních onemocněních.
V jaké formě ji do těla dostaneme
Houbu můžete užívat ve dvou provedeních. Jedním z nich jsou tablety. Jde o praktickou formu užívání, tablety stačí spolknout a zapít dostatečných množstvím tekutin. K dostání je ale na trhu také v podobě prášku. Tento prášek se může přidávat do jakýchkoliv pokrmů, houba má příjemnou nasládlou chuť. Z prášku se ale vaří i již zmíněný čaj. Stačí jej nechat pár minut vylouhovat a nakonec vypít. Je jen na vás, čemu dáváte přednost.